Ako naložiť s detskými hračkami
Neduh súčasnosti, ktorým je nadmerná spotreba, sa premieta aj do množstva hračiek v domácnosti. Starí rodičia, ktorí zažili vojnové a povojnové roky, sú dobrými prispievateľmi nových hračiek pre dieťa a často oceňujú rôzne výkony detí hračkami. Otec mi jasne povedal, že keď bude mať vnúčatá, bude ich rozmaznávať a kúpi im, čo bude môcť. Dá sa to vydržať iba dovtedy, kým máme pocit, že je množstvo hračiek v domácnosti udržateľné. Lenže čo potom? Deti rastú, a tak vyrastú aj z hračiek, nielen z oblečenia. A hračky sa nám doma len kopia.
Ďakujem za sociálne siete, pretože vďaka nim mi moje vytrieďovanie domácnosti a hračiek prináša možnosť ponúknuť niekomu, často vo veľmi dobrom stave, hračky a veci, ktoré u nás už doslúžili. Keďže syn má už šesť rokov, vytrieďujem hračky s jeho súhlasom a súčasne mi pomáha. Vyberá si, ktoré hračky si chce nechať a ktoré môžem posunúť ďalej. Hračky predávam cez sociálnu sieť na bazáre. Vždy si dám lehotu pár dní, a keď nie je o ne záujem, darujem ich. Málokedy sa stane, že by hračky skončili v odpade. Skutočne sa to stane len vtedy, ak ide o hračky z čokoládových vajíčok. Tie končia v plaste. Niektoré hračky požičiavam alebo predávam kamarátkam. Drevené hračky odkladám na obdobie, keď budem babička, pretože si myslím, že drevená hračka je často nadčasová.
Menej je viac, veľa hračiek znamená veľa možností nehrať sa s hračkou a o pocite, že stále máte všade neporiadok, ani nehovorím. A najmä vtedy, ak dieťa nemá prehľad, aké hračky vlastne má. Preto sa snažíme, aby mal syn uložené hračky na viditeľnom mieste – sú rozložené po izbe. Deti sa hrajú s hračkami, ktoré vidia. Vytriedenie hračiek vždy prinesie aj menšiu sumu peňazí, ktorá poteší. Hračky sú komoditou, ktorá sa predáva na bazároch dobre, len si treba stanoviť skôr symbolickú cenu. Zatiaľ som väčšinu hračiek predala a peniaze investujem opäť do syna. Hračky často darujem aj do škôlky, a tak sa môže syn hrať s nimi aj ďalej.
Miriam Miková